U ovom kratkom tekstu trudiću se da koristim više metafora a manje komplikovanih pojmova ne bih li uspeo u svom cilju da budem što jasniji. Uloga metafore je uloga odskočne daske za mislioca- ona mu pruža polazište za razmišljanje I bolje razumevanje same teme kojom se bavi.
Moj cilj nije da dam ikakve odgovore koji bi bili definitivni, ja vam čak ni ne nudim odgovore. Želja mi je da pružim obrise I podstaknem druge na rešavanje ovog kompleksnog problema.
Nova naučna istraživanja iz oblasti neurologije koja je sproveo Kinsey, pokazuju da su regije na mozgu koju su odgovorne za razmišljanje i emocije, drugačije kod žena nego kod muškog pola. Utvrdilo se, naime, da je kod žena aktivira ista regija u slučaju obe aktivnosti, dok kod muškarca postoje dve odvojene- jedna za racionalnu a druga za emotivnu aktivnost. Znači, ne samo da postoji razlika u konstrukciji mozga, već I u samoj prirodi njegovog funkcionisanja. To otkriće jasno ukazuje da je razlike koje postoje između polova, u njih usadila sama priroda. Razlike se ionako očitavaju u gotovo svim funkcijama, u građi, u ponašanju I u sveukupnoj aktivnosti jednog I drugog pola. One se ne samo ne daju iskoreniti, nego se, štaviše, razvojem civilizacije još I produbljuju.
Kinsey dalje otkriva I jednu zanimljivost: kod muškog pola se prilikom moždane aktivnosti (koja se može svesti na kretanja elektronskih impulsa u moždanom tkivu), u proseku stvara temperatura koja dostiže 46 stepeni celzijusa. Tačnije, Kinsey (koji je istraživao na američkoj populaciji) nam govori da temperatura dostiže 46 stepeni u 83% posto slučajeva, 45C u 12% posto slučajeva, a izuzetnu temperaturu od 47C u 5 % muških ispitanika. Ti podaci imaju zanimljivu posledicu koja je ujedno I uverljivo objašnjenje za problem koji muči i muški I ženski pol od davnina. Naime, koren ljudske dlake se upravo stanjuje ukoliko je duži vremenski period izlozen temperaturi od oko 45- 46 stepeni celzijusa. Kod žena je temperatura koja nastaje pri moždanoj aktivnosti u proseku 43-44 stepeni celzijusa što je nedovoljno da bi se koren dlake stanjio I time izazvao trajno opadanje kose, poznatije kao ćelavost. Izgleda da verovanje koje je prisutno u narodu stotinama godina, da nekome opada kosa od razmišljanja, ima svoje naučno opravdanje. Uostalom, setite se Čerčila, Hičkoka ili Gandija. Na nesreću, problem je samo objašnjen, ali ne I rešen. Kod žena, ćelavost se javlja veoma retko, tek u nekih 3%, I ona izgleda nema isti uzrok kao kod muškog pola, već je simptom neurotičnosti.
Mi smo kao delovi automobila, kao motor spram auspuha. Motor je izvor snage I pokretač, dovodi nas na nova mesta a auspuh je ništa manje bitan, štaviše- kretanje bez njega je apsolutno nemoguće.
I završio bih sledećim poređenjem: polovi su kao dva stuba, doduše potpuno različita po svojoj građi, ali gotovo jednako visoka. Kad ih spoji luk međusobnog razumevanja I saradnje, nastaje trijumfalna kapija ljudske kulture.
4 comments:
Draga Aurora, iako tekst eminentnog dokrtora Marica, pored edukativnog dela sadrzi i izvesnu notu sovinizma i diskriminacije neznijeg pola, ovakvo stivo ipak otvara oci i u sebi nosi poruku i pouku, koju je doktor i sam izneo na kraju teksta- da je kljuc(ili luk kako to doktor zove) međusobno razumevanje i saradnja, jer i kako bi dzon grey rekao u svom bestseleru muskarci su sa marsa, a zene sa venere!
u potpuosti se ne slazem. za boga miloga covek bi umro kad bi mu glava kuvala na 44stepena... doktore, doktore...
Можеш ти да се не слажеш до миле воље, драга моја паметна, али ако је сада напољу 41 степен у хладу / око 45 степени на асфалту, како ли је тек у лобањи, за коју се зна да невероватно задржава топлоту -- нешто попут термоса.
Додај на то и убрзано размишљање током поднева (од 11-17 часа) и ето ти прокувавања.
Zivot mi je pakao! Nemam vise fokus! Da li vise uopste ima ljubavi u ovom svetu! JA NEMAM VISE RAZLOGA ZA ZIVOT!
Post a Comment